Dětskýma očima

25.04.2023

Když mi bylo kolem čtyř nebo pěti let, dala nám každému paní učitelka ve školce do ruky květinu pro maminku k MDŽ. Zdánlivě tak nevinná událost se mi vryla hluboko do srdce a nikdy jsem na ten okamžik nezapomněla. Oněměla jsem. Nic krásnějšího jsem předtím neviděla. A jak úžasně voněla. Okolní svět jakoby zmizel a já jsem zírala na ten skvost. Studovala jsem každý detail květu. Květinu jsem ze školky nesla sama, protože jsem ji odmítala svěřit někomu jinému. Zeptala jsem se mamky, co to je. "To je narcis", zněla odpověď. Slovo pro mě tenkrát velmi složité, které jsem nikdy neslyšela a které jsem si několikrát musela hlasitě opakovat, abych si ho zapamatovala. Doma jsme ho daly do skleněné vázy na poličku v ložnici. Většinu času jsem trávila s květinou, protože v její přítomnosti mi bylo velmi dobře a mé srdce se radovalo. Stále jsem jí opakovala, jak je krásná. Ráno jsem se budila s myšlenkou na ten žlutý zázrak a první cesta vedla právě do ložnice k narcisce. Když uvadla, odešel mi přítel.  

Od té doby jsem začala velmi vnímat rostliny, květiny převážně a hodně času v dětství jsem trávila v jejich přítomnosti. Když jsem začala chodit do školy, pomohla mi babička založit na zahrádce mou vlastní malou skalku. Uprostřed byla skalková růže a kolem spousta dalších různých skalniček. Od jara jsem je poctivě každé ráno sledovala jak rostou a kdy pokvetou. Nechtěla jsem zmeškat jediný rozkvetlý kvítek. Když jsem odrostla, stále jsem měla květiny ráda, ale už jsem se na ně nikdy nedokázala dívat jako dřív – dětskýma očima. Tím jsem se velmi ochudila o mnoho příjemných pocitů a prožitků. Ale v určitém bodě na mé cestě duchovního růstu se rostliny opět staly mými průvodci a léčiteli. 

Každá květina má specifickou vůni, vibraci a geometrii. Čistou, neposkvrněnou. Květiny tak dokáží ovlivnit vibrace naše. Otevírají nejen naše srdce, ale pomáhají nám vnímat naše pocity a emoce. Tvary a barvy květů jsou uměleckým dílem připomínajícím nám velkolepost síly tvořící naší realitu. A narcisy? Pokaždé když k některému přivoním, vybaví se mi naše první setkání.

Martina Christová                                                               www.slunecnabrana.cz, www.mistrovskekrystaly.cz